Pewne objawy SAD występują również w innych formach depresji, natomiast owo szczególne połączenie lęku, niepokoju, irytacji oraz problemów ze zwiększonym łaknieniem, związanych ze zmianami pór roku, stanowi szczególną formę zaburzenia.

Widać wyraźnie, że SAD jest spowodowany zaburzeniem równowagi hormonalnej i co za tym idzie nierównowagą substancji chemicznych w organizmie zarządzających rytmem okołodobowym, dla których oddziaływanie światła jest podstawowym czynnikiem. Dlaczego zespół obniżonego nastroju związanego z przemiennością pór roku występuje u jednych, u innych zaś nie – w dalszym ciągu pozostaje obiektem badań.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, większość naszych czynności organicznych – aktywność fizyczna, sen, jedzenie i picie, a także temperatura ciała działa w oparciu o rytm cyklu okołodobowego. Podobnie jest z poziomem i cyrkulacją najistotniejszych hormonów i enzymów, co z kolei w sposób bardzo istotny wpływa na nastrój człowieka.

Kontrola tych rytmów jest w poważnym stopniu wypadkową synchronizacji i czasu trwania oddziaływania jasnego światła na ludzki organizm. Obecnie naukowcy badają relacje między objawami depresji a fluktuacją substancji chemicznych ciała, szczególnie zaś melatoniny.

Chociaż przyczyna SAD-u nie jest znana, na podstawie badań możemy przypuszczać, że SAD wywoływany jest przez związane z porą roku zakłócenia w obiegu melatoniny. Dowiedziono, że wahania poziomu melatoniny mogą powodować objawy związane z zaburzeniami psychicznymi. Na przykład, stwierdzono, że u pacjentów z zaburzeniami o charakterze maniakalnym (ekstremalne zmiany nastroju) poziom melatoniny jest anormalnie podwyższony, u osób zaś z pewnymi rodza- jami depresji – anormalnie niski. W istocie „zespół niskiego poziomu melatoniny” (obniżony poziom hormonu oraz zakłócenia rytmów okołodobowych zarządzających wydzielaniem hormonów stresu) jest ściśle powiązany z zespołem objawów depresyjnych.

Dane jednak sugerują, że zakłócenia w wydzielaniu melatoniny są tylko jedną z przyczyn wywołujących główne objawy SAD-u. Przy obecnym stanie badań trudno jeszcze stwierdzić, czy zaburzenia w produkcji melatoniny bezpośrednio powodują chorobę, czy odwrotnie – nieprawidłowe wydzielanie melatoniny jest po prostu jej objawem.

Leave a Reply

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiwa