Kto powinien ćwiczyć? Wszyscy. A kto może ćwiczyć? Każdy, kto nie jest poważnie upośledzony ruchowo. Jeszcze dwadzieścia lat temu wielu lekarzy i naukowców głęboko wierzyło, że czynnik dziedziczny determinuje zdolność do ćwiczeń i to, czy z tychże ćwiczeń wynikają korzyści. Nowsze badania wykazują, że to własne wybory trybu życia – czyli własna decyzja, czy zamierzasz zatroszczyć się o kondycję – określają w ponad siedemdziesięciu procentach, czy uda Ci się osiągnąć zamierzony cel: bycie sprawnym fizycznie. Po pierwsze musisz zmienić jednak sposób myślenia.

Nawet gdy masz jakiś problem ze zdrowiem, a zwłaszcza wtedy, powinieneś ćwiczenia fizyczne uczynić integralną częścią stylu życia. Aktywność fizyczna u osób ze zwiększonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego i innych chorób chronicznych, działa bardziej odmładzająco niż u innych. Największą korzyść z ćwiczeń fizycznych odniesiesz wówczas, gdy je rozpoczniesz, zanim rozwinie się u Ciebie poważna choroba lub – zgodnie z używaną przeze mnie terminologią – dojdzie do wydarzenia, które bardzo Cię postarzy.

Ludzie, którzy rozpoczęli ćwiczenia lub też nawet umiarkowaną aktywność fizyczną w wieku średnim, starzeją się wolniej. Ale nigdy nie jest za późno, by zacząć. Naukowcy badający wpływ aktywności fizycznej odkryli nawet, że u najstarszych i najbardziej schorowanych pensjonariuszy domów opieki – ludzi, którzy już dożyli dziewięćdziesiątki, czasem nawet setki – jeśli zaczynają dźwigać ciężary, zdumiewająco poprawia się jakość życia, czasem są oni nawet w stanie opuścić wózki inwalidzkie i znów stanąć na własnych nogach. Dowiedziałem się, że w jednym z takich domów opieki, gdzie prowadzono badania, po ich ukończeniu zamknięto wręcz całe skrzydło, ponieważ wielu rezydentów znów było w stanie wrócić do własnych domów. Nieważne, ile masz lat i jaki jest Twój stan fizyczny, ćwiczenia zawsze sprawią, że odmło- dniejesz. Najważniejsze jest jednak, byś kontynuował aktywność fizyczną. W badaniach potwierdzono, że sportowcy już po pięciu latach od zaniechania uprawiania sportu i ćwiczeń przestają być bardziej sprawni fizycznie – i przestają być młodsi – od osób, które nigdy nie ćwiczyły. Ćwiczenia fizyczne pomagają zatrzymać młodość tak długo, jak długo z nich nie rezygnujesz.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa