Cukrzyca to zespół zaburzeń biochemicznych, z powodu których organizm jest niezdolny do zużywania znajdujących się w pożywieniu węglowodanów, cukrów i skrobi. Jeśli organizm nie podda węglowodanów odpowiedniej przeróbce, efektem może być wzrost poziomu cukru we krwi, co z biegiem czasu może doprowadzić do choroby serca, nerek, udaru mózgu a nawet ślepoty.

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje cukrzycy. Typ pierwszy, czyli cukrzyca insulinozależna (zwana także cukrzycą dziecięcą), występuje wtedy, gdy trzu- stka nie jest w stanie wytwarzać insuliny, czyli hormonu decydującego o rozkładaniu cukru i skrobi. Bez wystarczającej ilości insuliny poziom cukru we krwi może wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu. Osoby z cukrzycą insulino- zależną muszą otrzymywać codzienne zastrzyki insuliny. Ta forma cukrzycy objawia się zwykle przed czterdziestym rokiem życia i stanowi około 10 procent wszystkich przypadków cukrzycy.

Znacznie popularniejszą formą cukrzycy – w Stanach Zjednoczonych to obecnie prawdziwa epidemia – jest tak zwana cukrzyca nieinsulinozależna. Cierpiący na nią chorzy uodparniają się na insulinę, tak więc, choć odpowiednie narządy wytwarzają ją w wystarczających ilościach, organizm nie potrafi jej wykorzystać. W tym wypadku także może wzrosnąć poziom cukru we krwi, co powoduje podobne komplikacje jak przy cukrzycy insulinozależnej. Odporność na insulinę jest znakomitym przykładem na to, że wraz ze starzeniem się organizm stopniowo traci zdolności przystosowawcze. Choć trzustka w dalszym ciągu wydziela insulinę, słabnie odpowiedź insulinowa i organizm przestaje reagować na bodziec, jakim jest wzrost poziomu cukru we krwi. Im jesteśmy starsi, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo, że uodpornimy się na działanie insuliny. W Stanach Zjednoczonych ponad 15 procent ludzi powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia choruje na cukrzycę nieinsulinozależną. Ponieważ istotnymi czynnikami ryzyka są otyłość i zależności genetyczne, uważamy, że jednym z najlepszych środków zapobiegania tej formie cukrzycy jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa