Trzeba przy tym pamiętać, że współczesna medycyna nie potrafi wyleczyć ze wszystkiego. Mimo że coraz lepiej rozumiemy działanie organizmu, nadal wiele aspektów biologii naszego organizmu pozostaje niejasne. Niekiedy dopiero po jakimś czasie wystąpią objawy, które umożliwią rozpoznanie choroby. Jednak im bardziej świadomie podchodzisz do własnego organizmu, tym większa jest szansa na to, że zauważysz u siebie poważną chorobę we wczesnym stadium.

Co powinieneś robić, by być lepszym pacjentem? Powinieneś być przygotowany do wizyty u lekarza. Wcześniej warto sobie zapisać pytania, dzięki czemu nie pominiesz żadnej ważnej kwestii. Jeśli zauważyłeś u siebie coś niepokojącego, zapisz w punktach wszystkie objawy. Kopie swoich zapisków powinieneś wręczyć lekarzowi. Jeśli masz zamiar odwiedzić lekarza z powodu przewlekłych dolegliwości, warto sporządzić dzienniczek. Gdy cierpisz na bóle cykliczne, powinieneś zapisać, kiedy się pojawiają i na jak długo. Zapisuj, co jesz, czym się zajmujesz, odnotowuj wszystko, co wydaje się wpływać na stan zdrowia. Zanotuj, jakie leki przyjmujesz – nie pomijając witamin i leków ziołowych – i w jakich dawkach. Większa liczba danych pozwoli lekarzowi skuteczniej Ci pomóc.

Jeśli nawet jakiś objaw bardzo mało Ci dokucza, nie ukrywaj go przed lekarzem. Niektóre stany chorobowe mają dziwne objawy. Jeśli od jakiegoś czasu masz wrażenie, że coś jest nie w porządku, mało prawdopodobne jest, abyś to sobie wymyślił.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa