Często występująca u ludzi z chorobą Alzheimera i depresją dezorientacja może być objawem niedoczynności tarczycy. Jak przedstawiliśmy w rozdziale 3, melatonina pomaga regulować pracę tarczycy. U młodych zwierząt poziom hormonów tarczycy spada w nocy, co wskazuje spowolnienie procesów przemiany materii. Jest to korzystne, ponieważ zwierzą odpoczywa. U starszych zwierząt poziom hormonów tarczycy utrzymuje się na takim samym pozio mie zarówno w dzień, jak w nocy. Kiedy podamy starszym zwierzętom melatoninę, dobowy cykl pracy tarczycy upodabnia się do tego, jaki wykazują młode zwierzęta. U starszych myszy, którym nie podawano melatoniny, tarczyca pracuje odpowiednio do ich wieku. To jednoznaczny dowód na to, że melatonina poprawia ogólną sprawność tarczycy, a co za tym idzie może sprzyjać poprawie pamięci i zmniejszeniu dezorientacji u cierpiących na Alzheimera.

Chorzy na Alzheimera wykazują wielekroć niedobór witaminy B6- To bardzo ważna substancja uczestnicząca w wytwarzaniu tryptofanu, aminokwasu, jednego z „producentów” melatoniny. Ponad dwie trzecie Amerykanów po pięćdziesiątym piątym roku życia ma w serum krwi niskie wartości tej niezbędnej do metabolizmu tryptofanuwitaminy. Na podstawie badań wiemy, że pacjenci z otępieniem umysłowym (jeden z objawów Alzheimera) wykazują za niski poziom wartości substancji stanowiących podstawę wytwarzania tryptofanu w płynie mózgowo-rdzeniowym. Organizm nie może zatem wytwarzać dostate cznej ilości tryptofanu, który przetwarzany jest na serotoninę. z której z kolei powstaje melatonina. Niedostatek witaminy Be ma wpływ na wytwarzanie melatoniny przez szyszynki chorych na Alzheimera. Problem ten można rozwiązać, podając uzupełniające dawki melatoniny, a niektórym pacjentom także witaminę Be.

Na koniec należy wspomnieć, że niektórzy pacjenci, u których stwierdzono chorobę Alzheimera, wcale jej nie mają i mogą cierpieć po prostu na depresję. Depresja u starszych ludzi daje szereg objawów, które uważa się za charakterystyczne dla Alzheimera, takich jak na przykład utrata pamięci, brak zainteresowania otaczającym światem czy bezsenność. Kiedy piszemy te słowa, nie ma jednoznacznego testu stwierdzającego obiektywnie istnienie choroby Alzheimera i czasami odróżnienie jej od innych chorób, także dających zaburzenia nastroju, może być problematyczne. Z tego właśnie powodu należy tu powiedzieć, że wielu pacjentów z depresją wykazuje znaczną poprawę przy terapii środkami przeciwdepresyjnymi (takimi na przykład jak inhibitory oksydazy monoaminowej). U tych pacjentów podawanie melatoniny mogłoby pomóc przywrócić dobowy cykl jej naturalnego wydzielania i tym samym usunąć bezsenność.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa