Ze wszystkich chorób związanych ze starzeniem się choroba Alzheimera jest tą, która wywołuje najwięcej obaw i lęków. Jest to w pełni uzasadnione – choroba ta bowiem całkowicie wyniszcza organizm i sieje spustoszenie w każdej dziedzinie życia. Choroba Alzheimera powoduje nieodwracalną utratę pamięci, zdolności racjonalnego myślenia i umiejętności porozumiewania się. Wraz z postępowaniem choroby pacjenci tracą świadomość siebie i otoczenia. Nie są w stanie o siebie dbać i wymagają całodobowej opieki i pomocy. Wiele z takich osób kończy w zakładach opiekuńczych.

Jak informują statystyki, około dziesięciu procent Amerykanów powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia cierpi na chorobę Alzheimera. U pięciu procent chorych objawy wystąpiły już w czterdziestym roku życia. Uważa się, że niektóre postacie choroby Alzheimera są uwarunkowane genetycznie, choć nie jest to regułą. Wraz ze starzeniem się pokolenia powojennego wyżu demograficznego, ilość przypadków choroby Alzheimera będzie rosnąć. Jak na razie nie ma skutecznej terapii, ani też leków wspomagających. Niektóre substancje są w stanie nieco zwolnić rozwój choroby, ale nie znamy nic, co mogłoby ją zatrzymać. Nie wiemy również, jak się przed nią ochronić. Istnieje jednak pewna nadzieja – choć na razie głównie dla kobiet: niektóre badania wykazały, że u kobiet, które po rozpoczęciu menopauzy poddały się kuracji estrogenowej, ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera zmniejsza się o 40 procent.

Jednym z problemów przy szukaniu leku na chorobę Alzheimera jest to, że nie znamy jej przyczyny. U chorych z Alzheimerem stwierdzono nagromadzenie w mózgu proteiny zwanej amyloidem beta i wielu naukowców sądzi, że właśnie ta substancja niszczy komórki mózgu, co prowadzi do choroby Alzheimera. Niektórzy jednak są skłonni podejrzewać, że tworzenie się złogów betaamyloidu jest zjawiskiem wtórnym, zaś przyczyną choroby jest zaburzenie przepływu krwi przez naczynia włosowate w mózgu.

W przeszłości wskazywano wiele przyczyn tkwiących u podłoża tej choroby. Kiedy w mózgach chorych na Alzheimera stwierdzono wysokie stężenie aluminium, wywnioskowano, że czynnikiem chorobotwórczym może być powszechne używanie przedmiotów z aluminium (garnki, opakowania dezodorantów itd.). Nie uzyskano jednak potwierdzenia tej teorii.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa