Czy melatonina może pomóc? Badania wykazały, że chorzy na Alzheimera wykazują zakłócenia dobowego cyklu wydzielania melatoniny, co zwykle objawia się bezsennością. Ten objaw często sygnalizują opiekunowie chorych, ponieważ muszą nad nimi czuwać również w nocy.

Sądzimy, że melatonina może pomóc zarówno chorym, jak i ich opiekunom. Obecnie przygotowujemy się do eksperymentu, którego celem jest sprawdzenie wpływu melatoniny na zaburzenia snu i inne objawy występujące w chorobie Alzheimera. Wyniki będą znane dopiero za kilka miesięcy, uważamy jednak, że już teraz możemy żywić nadzieję, iż melatonina pomoże wielu chorym na Alzheimera odzyskać normalny sen. Melatonina jest nieporównywalnie lepsza od sztucznych środków nasennych, ponieważ sen po jej zażyciu jest znacznie zdrowszy, a poza tym hormon nie wywołuje porannego „kaca”, charakterystycznego po środkach nasennych. Tym, którzy zajmują się chorymi na Alzheimera, dajemy gwarancję, że ich bliscy śpią spokojnie, a nie wędrują po domu narażając się na wypadek.

Choć nie zostało to jeszcze zbadane, przypuszczamy, że dzięki melatoninie będzie można poprawić pamięć cierpiącym na Alzheimera. Niedostatek snu nawet w młodym wieku może prowadzić do zaników pamięci, także u ludzi zdrowych. Dlatego uważamy, że przywrócenie odpowiedniej dawki snu może poprawić u chorych na Alzheimera funkcje pamięci.

Badania wykazały, że (podobnie jak chorzy na AIDS) osoby z Alzheimerem mają chronicznie podwyższony poziom kortykosterydów. Kortykosterydy mogą uszkodzić hipokamp, centralną część mózgu, odpowiedzialną za sterowanie pamięcią. Melatonina zaś, jak wiemy, obniża wytwarzanie kortykosterydów, wobec tego może także ochronić hipokamp, a tym samym ratować pamięć.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa