Porozmawiaj z lekarzem, czy nie stwierdza w przebiegu Twojej jednostki chorobowej jakichś ukrytych objawów. Osoby, które przechodzą okres rekonwalescencji po przebytym zawale mięśnia sercowego, często cierpią na nawroty depresji. Nie wiadomo, czy występuje tutaj związek przyczynowo-skutkowy: czy zawał mięśnia sercowego jest czynnikiem biologicznym, który wyzwala depresja? A może przebycie zawału serca tak silnie przygnębia? Jedno jest pewne: rekonwalescenci powinni wiedzieć, iż może się ona pojawić. Może utrudnić rehabilitację, ciężko bowiem takiej osobie znaleźć w sobie pokłady energii niezbędne do zmiany nawyków żywieniowych, do rozpoczęcia programu ćwiczeń, zatem wszystkich tych działań, które sprzyjają szybszemu zdrowieniu i spowalniają procesy starzenia się organizmu. W większości przypadków jednak depresję można skutecznie leczyć.

Nieważne, na jaką chorobę cierpisz, powinieneś być świadom tego, że może ona negatywnie wpływać na Twoje życie emocjonalne. Trudno jest bowiem uporać się z myślą, że cierpi się na chorobę przewlekłą. Przez całe lata myślałeś o sobie jako o kimś w pełni zdrowym i oto nagle musisz zupełnie inaczej zacząć postrzegać własną osobę. Proszę jednak nie sądzić, że tylko Ty masz takie problemy. Nierzadko zdarza się, że osoby chore przewlekle w ogóle nie informują o swojej chorobie bliskich, bo nie chcą, by ktoś się o nich martwił. Jednak takie postępowanie sprawia, że osoba chora może się poczuć izolowana, a przecież najbliższe otoczenie i tak zawsze wie, że coś jest nie w porządku, ponieważ choroba zmienia zachowanie chorego. Spotykałem się z taką reakcją u moich pacjentów wielokrotnie: wiadomość, że się jest chorym na coś już do końca życia, świadomość, że choroba ta może pogorszyć jego jakość i je skrócić, sprawiają, że taka osoba zaczyna się w ogóle zastanawiać nad sensem życia.

Jeśli usłyszysz diagnozę o jakimś przewlekłym schorzeniu, zrób użytek z kontaktów towarzyskich. Porozmawiaj o swoich troskach i niepokojach z osobami bliskimi. Wkrótce stwierdzisz, że jesteś otoczony ludźmi, którym na Tobie zależy i którzy chcą Ci pomóc: będą namawiać do zdrowego trybu życia, zdrowego odżywiania, może się nawet przyłączą do wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń. Jeśli czujesz, że nie potrafisz sam się uporać z problemem choroby, nie wahaj się poszukać fachowej pomocy – zgłoś się do wykwalifikowanego terapeuty, psychologa, może psychiatiy. Jeśli chcesz przeciwdziałać starzeniu się organizmu wskutek choroby przewlekłej, musisz przygotować do działania i ciało, i umysł.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa