Im więcej dowiadujemy się o melatoninie, tym bardziej fascynują nas dalsze ewentualne jej zastosowania. Dla przykładu – pewien nasz przyjaciel, który od lat cierpi na astmę, przysięga, że właśnie dzięki melatoninie jego stan zdrowia znacznie się poprawił. Astma jest dość rozpowszechnionym zaburzeniem oddychania polegającym na spastycznych skurczach oskrzeli. Astmatycy – jak nasz przyjaciel – miewają napady duszności, których przyczyną jest obecność alergenów, drażniących substancji chemicznych (np. pyłki), wysiłek czy stres. Popularną metodą przeciwdziałania napadom są zawierające sterydy aerozole, które otwierają zablokowane oskrzela, niestety przy dłuższym używaniu mogą wywoływać chroniczne efekty uboczne.

Poradziliśmy naszemu przyjacielowi (który również cierpiał na bezsenność), by zaczął regularnie przyjmować melatoninę. Efekt przeszedł oczekiwania – okazało się. że melatonina nie tylko przywróciła zdrowy sen, ale także zwiększyła wytrzymałość fizyczną chorego, skutkiem czego napady duszności występowały o wiele rzadziej. Obserwacje naszego przyjaciela tak nas zaintrygowały, że postanowiliśmy sprawdzić, czy prowadzono jakieś badania naukowe w zakresie leczenia astmy melatoniną.

Dotarliśmy do ciekawych badań z roku 1965, przeprowadzonych w Akademii Medycznej i Laboratorium Chorób Płuc i Serca Hebrajskiego Uniwersytetu Hadassah w Izraelu. Badano wpływ melatoniny na płuca psów i stwierdzono, że dożylne podawanie tego hormonu jest znakomitym środkiem rozszerzającym oskrzela i działa podobnie skutecznie jak substancje chemiczne. Choć, o ile wiemy, nikt jeszcze nie zastosował melatoniny jako środka przeciwko astmie u ludzi, uważamy, że pomysł jest obiecujący i wymaga dalszych badań. Jest to kolejny przykład ewentualnego zakresu stosowalności melatoniny. I trzeba to zbadać.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa